Kuşadası Web Tasarım

03-05-2018 00:06    216

Web Tasarım Nedir?


Herhangi bir kuruluş, kişi yahut hizmete yönelik olarak hazırlanması planlanan web sitesinin oluşum aşamasına web tasarım denilmektedir. Kuşadası web tasarım aşamanın tamamlanmasıyla birlikte, kullanıcılar internet sayfasına erişebilmektedir. Sadece, kullananların site içersindeki rahatlığı ve kullanıcıya mümkün olmasıyla birlikte erişebilmek web tasarımcısının hedefidir. Bundan dolayı web tasarım yapılırken çeşitli komponentler dikkate alınır.

Web Tasarım nasıl Yapılır? Başlıca Bileşenleri nelerdir?
Web tasarım yapılırken öncelikle sitenin hangi amaca hizmet edeceğini öğrenmek, hedef kitlesini çözümleme etmek, isteklere cevap vermek, kullanıcı kolaylığını en başta tutarak sitenin sağlamakta olduğu ürün veya hizmeti gözönüne çıkarmak önem taşır. Kullanıcıya gore tasarım stratejisi geliştirmek web tasarımcısı için oldukça önemlidir. Daha sonrasında lüzumlu komponentlerin ihtiyaçlar doğrultusunda, tam anlamıyla bir ustalaşmış web tasarım oluşturulması amacıyla bir araya getirilmesi gerekmektedir:

Akış: internet sayfası tasarlarken sitenizin içinde ne olduğunun ve ne hakkında olduğunun, kullanıcı tarafından ilk bir kaç saniyede anlaşılması önemlidir. Daha sonra da sitenizde kendi belirtmek arzu ettiğiniz ve farkınızı öne çıkaracak ayrıntıları dikkat çekici bir halde sadece kullanıcıyı yormadan ortaya çıkarmak gereklidir. Daha sonrasında bu bilgilerin, kullanıcının takip edebileceği bir mantık düzeni içinde ilk sayfada bağlantılar, başlıklar ve grafikler halinde kullanıcıya sunmak önemlidir.

Renkler: Renkler tasarımcı tarafından, sitenin içeriğine ve mevcut yılın trendlerine göre değişiklıklar gösterebilmektedir. Kadınlara yönelik sitelerde daha çok açık ve pembe ve mor renkleri tercih edilirken, müzisyenlere yönelik sitelerde kahverengi ve siyah tonlarının ağırlıkta bulunduğunu görmüş olacaksınız. Renkler karar verilirken hangi rengin ruhsal olarak neyi yansıttığına iyi karar vermek gereklidir.

Grafik Unsurları: kimi zaman bir şematik görünüm, fotoğraf yahut video kelimelerin konuşabileceğini çok daha hızlı bir halde anlatabilmekte ve görselliğe de katkı da bulunmaktadır. Böylece kullanıcı daha hızlı bir halde cezbedilir ve mevcut içeriğe yönlendirilebilir. Tabi ki yazı fontları da bu görsellikte önemli bir paya sahiptir. Tasarıma gore ve dikkat çekilmesi gereken başlıklara nazaran yazı renkleri ve fontları kullanıcının içeriğe etkin bir halde erişimini sağlar.

İçerik: İçeriğin her ne kadar SEO için önemli olduğu ve tasarımda yerinin çok büyük olmadığını düşünenler olsa da iyi bir düzende yazılmış bir içerik tasarımla uyum göstermektedir. Ana başlıktan sonra yer alacak kısa bir açıklayıcı yazı ve alt başlık altında yazılan kısa paragraflar ya da maddeler halinde yazılmış bir içerik kullanıcının okumasını kolaylaştıracak ve genel olarak farklı tasarımlara olanak elde edecektir.

Pluginler: Pluginler bir site tasarımında hem arka uç bununla beraber ön uç olarak bulunmaktadırlar. Sitenin içerik ve amacına bağlı olarak, görselliğe, içeriğe, SEO’ya ve performansa, hızlandırmayla, tablolarla, yeni grafik ve içerik yazılım bileşenleriyle çok  farklı alanlarda etki edebilmektedir. Bundan dolayı sitenin ihtiyacı olan yazılımlar iyi bir halde belirlenmelidir. Web sitesi kurma aşamasında ister HTML, ister WordPress ister Joomla olsun Pluginler farklı fakatçlara hizmet ederek en temel gereksinimlarınızı karşılayacaktır.

Server: Server belki tasarım içerisinde direkt olarak rol oynamasa da performans mevzusunda çok önemlidir ki hizmetlerin hızlı bir şekilde iletimi açısından ve önemlidir ki bu da tasarım unsurlarının ön plana çıkmasında kesinlikle fark yaratacaktır.

Internet sayfası tasarımı
sıradançe bu bileşenlerin bir araya getirilmesi yine internet sitesi kurma amacına göre farklı seviyelerde de ele alınabilir. Internet sayfası tasarımı hemen hepimiz tarafınca yapabilmektedir. Sadece, bu tüm bu bileşenlerin tek başınlarına birer uzmanlık alanı olduğunu ve profesyonel bir ekiple tüm bileşenlerin ayrı olarak hem backend hem frontend olarak ele alındığında bir araya getirilmesi, kullanıcıya çok daha ustalaşmış bir deneyim yaşatacaktır.

Kendi kişisel bloglarınız ve site yazılarınızı paylaşmak için, yapacağınız bir web design çalışmasında hazır şablonlardan yararlanabilir. Böylece, tüm ölçüsel ayrıntılar, büyük tasarım planlarını indirgemiş olursunuz. Sadece, bu şekilde mevcut ve önceden tasarlanmış bir tasarım planına da bağlarımlı kalmış olacaksınız.

Eğer ki siteniz tek tek firmayı temsil edecekse web design ayrı bir önem taşıyor. Bu bağlamda hem görsellik hem mevcut tasarımın SEO ile uyumu, hem performans hem hedef kesime yönelik ayrı değerlendirmeler ışığında tamamen profesyonel bir hizmet almanız gerekmektedir.


Etiketler: