Web Sitesi Nasıl Yapılır ?

02-05-2018 23:59    180

Herhangi bir bilgiyi, ürünü, hizmeti, kişiyi, kurumu, markayı vb şeyleri temsil edebilmesi amacıyla, web ağının alt yapısında bulunan alana internet sayfası denir. Dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte web sitelerinde de çok yüksek bir artış görülmektedir. Günümüzde milyonlarca web sitesi vardır ve internet sayfaları yardımıyla istediğimiz her bilgiye, her ürüne, her hizmete ve daha pek çok şeye ulaşabiliyoruz. Peki web site iyi mi yapılır? Internet sayfası yapma işleminde bazı aşamalardan geçmek gerekmektedir. Bu aşamaların neler bulunduğunu aşağıdaki başlıktan öğrenebilirsiniz.

Web sitesi nasıl Kurulur?
Domain Seçimi ve Satın alınmasıWeb sitesi yapmanın ilk aşaması domain seçmek ve almaktır.  Domain demek alan adı anlamına gelir, yani web sitesinin ismidir. Domain seçerken projenizle alakalı olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü web site isminiz projenizle ne kadar alakalıysa arama motorlarında üst sıralara çıkmanız o kadar çabuk olacaktır. Örneğin; sanat kursları veren bir firmanın tanıtımı için internet sayfası oluşturmak istiyorsunuz. Bu web sitesini kurarken firmanın isminin olduğu bir domain seçmeniz gerekir. Eğer farklı bir web sitesi tarafından kullanılıyorsa en uygun olan domain her neyse onu seçmenizi öneririz.

Hosting Hizmeti
internet sayfası yapma aşamalarından ikincisi hosting hizmeti alma aşamasıdır. Alan adınızı seçtiniz ve satın aldınız. Sadece web sitenizin kurulabilmesi için bu alan adını barındıracak bir sunucuya haiz olmalısınız. Hosting hizmeti alacağınız şirketin güvenli olduğundan kesin olmalısınız. Ek olarak projenizin hangi ülkelerde hizmet vereceği de hosting sunucuları açısından önemlidir. Türkiye’de hizmet verecek bir internet sayfası yapıyorsanız buna uygun hosting firması seçmelisiniz.

Web sitesi Tasarımı
Web tasarım aşamasına geçmeden önce gerekli yazılım kodlama dillerini biliyor olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde arzu ettiğiniz sonuca ulaşmanız mümkün değildir ve internet sayfası yapma işlemini ajanslara bırakmanız gerekir. Kodlama için HTML ve CSS3 dilini biliyor olmalısınız. Eğer üst seviyede bir tasarım istiyorsanız bu kodlama dillerinin tanında Jquery ve Javascript’ten de anlıyor olmalısınız. Bu dilleri biliyorsanız gelişmiş not defteri yazılımlarını kullanarak internet sayfası yapma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ayrıca internet sayfası yazılımını yaparken SEO uyumlu, mobil uyumlu ve yönetim paneli uyumluluğuna dikkat etmelisiniz. Hangi dili kullanırsanız kullanın her kod satırından sonra hangi işlev için bu kodu yazdığınızı belirtin. Bu vaziyet arama motoru botları için artı bir değerdir ve web siteniz için web tasarımında çalışacak ve geliştirecek kişiler açısından kolaylık elde edecektir.

Web sitenizin bir iskeletini çıkarın ve bu iskelette grafiklerin olmasına özen gösterin. Tasarımlar için fazlaca önemli olan grafikleri seçerken anlaşılabilir olmasına, özgün olmasına ve farklı cihazlarla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. İster mobil cihazlarda olsun ister masaüstü cihazlarda olsun web sitenizin kalitesini incelemeyi ihmal etmeyin ve farklı pek çok web tarayıcısında çalışılabilirliğini denetim edin.

Görsel İçerikler
Görsellik internet sayfası yapma aşamasında fazlaca değerli bir unsurdur. Bundan dolayı içeriklerinizi fotoğraflarla ve videolarla desteklemelisiniz. Nasıl içeriklerinizin özgün olması önemliyse, fotoğraf ve videolarınızın özgün olması da bir o kadar önemlidir. Ayrıca fotoğraflarınızın ve videolarınızın kaliteli olmasına özen gösterin.

Yönetim Paneli Yapımı
web sitesi yapma aşamalarından biri de yönetim paneli oluşturmaktır. Yönetim panelini oluştururken PHP yazılım dilini kullanmalısınız. Güvenlik açısından en çok kullanılan yazılım dilidir ve açık kaynaklı olduğundan geliştirilebilir özelliktedir. Eğer PHP dilini bilmiyorsanız yönetim paneli oluştururken bu dile hakim birinden yardım almalısınız. Aksi takdirde hem vakitınız hem emeğiniz boşa gidecek ve hatta web sitenize zarar vereceksiniz.

Web sitesini Yayınlamak
internet sayfası yapmanın en basit ve son olarak aşamasıdır. Web sitenizi yerelde çalıştırarak eksikleriniz varsa görebilirsiniz ve bu eksikleri düzeltebilirsiniz. Daha sonra web sitenizi hosting hizmeti aldığınız alana taşımalısınız. Domain adresinizi bu alana girdikten sonrasında tüm dosyalarınızı transfer edin ve web sitenizin kullananların kullanımına açılmasını bekleyin.


Etiketler: